Google Website Translator Gadget

czwartek, 3 lutego 2011

Bez trialu ani rusz?Ostatnio coraz częściej słyszę, że każdy szanujący się endurowiec powinien zaczynać od jazdy na trialu.
Mam mieszane odczucia co do tego tematu, bo oznaczało by to, że wszyscy zawodnicy i amatorzy enduro którzy do tej pory nie próbowali jazdy trialem powinni swoje doświadczenie i osiągnięcia wyrzucić do śmieci? Natomiast trialowiec nie zależnie od poziomu wsiądzie na maszynę enduro i objeździ każdego.

Myślę że takie mieszanie dyscyplin i udowadnianie wyższości jednej dyscypliny nad drugą zaczęło się od startów TEDIEGO w enduro. Jak widać mimo wielkiego geniuszu i skuteczności w extreme enduro TEDI jest specjalistą tylko w tej jednej dziedzinie, bo w klasycznym enduro np. mistrzostwach świata już tak świetnie mu nie idzie. Co nie zmienia faktu, że jest najlepszym zawodnikiem w Polsce i w czołówce światowej.

Podziwiam trialowców ale:
1 - czy jest to ciekawsza dyscyplina od enduro?
2- i dlaczego tak wielu zawdników z trialu przechodzi do eduro?
3 - dlaczego w starej szkole enduro nie przewija się temat treningów trialowych?

7 komentarzy:

 1. Mój punkt widzenia jest następujący co do trialu .Po pierwsze ta dyscyplina sportu w polsce jest coraz bardziej rozpoznawalna ,rozwija się podobnie jak nasze ukochane motocykle GasGasa .Małymi kroczkami do przodu a co raz więcej osób wie co to jest ten GasGas :D .
  Błażusiak napewno przyczynił się do rozreklamowania trialu ale to jest ewenement jeden na stu .Czy to jest ciekawsze od enduro .......jak dla mnie nie, pewnie bym się znudził jazdą w miejscu po 30 minutach (chodzi mi o treningi) Dlaczego zawodnicy przechodzą do enduro , myślę że każdy zawodnik trialowy ma kontakt z motocyklami enduro i pewnie jest to element ich treningu .Jak czuje się na siłach to próbuje startów w enduro .... ale zauważcie ile ci zawodnicy mają lat .Ich czas w trialu dobiega końca a w enduro można śmigać do czasu kiedy będziemy "lać i jeździć w pampersach" Enduro to Enduro a trial na pewno pomaga w technice jazdy .Potwierdziłem to stosunkowo nie dawno w rozmowie z Przemkiem Kaczmarczykiem .
  Jak bym miał dużo kaski to w moim garażu pewnie stała by jakaś trialówka np.GG wersja Raga w złotym kolorze :)oczywiście obok BMW X5 Toyoty L.C. lalki Barbi i mojego pięknego GG EC 250 (uwielbiam go bo jest mój!!)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze jedna ważna różnica trial jest sportem dla "singli" maja jedną próbę jadąc równocześnie z przeciwnikiem a w enduro jest nas wielu :p .W Łodzi jak ich wypuścili w kilku to jak gonitwa psów za zającem czy tam królikiem trialowcy są głodni rywalizacji bark w bark łokieć w łokieć .

  OdpowiedzUsuń
 3. myślicie że da się skutecznie trialować na XR. czy backflif jest jedną ze sztuczek Trialowych. bo jeśli tak to chyba mi już to wychodzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę Elek że w Twojej sztuce jazdy jest całe mnóstwo techniki trialowej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hehe, dobre Rezi;) Dorzucę swoje 5 groszy do dyskusji i tak tylko wspomnę, że podczas halówki w Łodzi bardzo mi się podobała technika czystej jazdy przez przeszkody chłopaków, którzy z trialówek przesiedli się na ten czas na enduraki. Mam tu głównie na myśli dwóch zawodników - jeden na Becie a drugi na GG 250F. Jak tak na nich patrzyłem to chciałoby się trialóweczke pod domem okiełznać i przełożyć doświadczenie na większy i cięższy motocykl. A co do TEDI`ego to może brak szybkości jest jego problemem w Enduro? Technicznie chłopak wymiata, ale gdzieś mu te sekundy na rajdach uciekają do najlepszych. Tak jak Maciek zauważył wygrywa głównie EnduroCross i extremalne, techniczne rajdy czyli Erzberg, Hells Gate. W Romanii sobie nie poradził :/ W tym roku ciekaw jestem Lampkin`a i jego osiągnięć w extreme. Może wystartuje też w którejś z edycji WEC?

  OdpowiedzUsuń
 6. Lampkin jest lepszym trialowcem od tediego ale w endro cross odstaje zajmuje 3-6 miejsce.Tak na marginesie to długo byś musiał tą trialówką jeżdzić po podwórku żeby coś wcielić do enduro.Maciek B.

  OdpowiedzUsuń
 7. w temacie:
  http://www.youtube.com/watch?v=W2kxsFWqZs0&feature=related

  ale jak już zbierać, to na Sherco ;p

  OdpowiedzUsuń